Gece otomobil kullanırken nelere dikkat edilmeli? 10 İpucu

Gece sürüşü, yeni otomobil farlarında bile riskli. Yolda diğer sürücülerden domuzlara, köpeklere, kedilere ve diğer hayvanlara kadar göremediğiniz pek çok tehlike var. İster köyde ister şehir merkezinde gezinirken, geceleri daha iyi bir şoför olmanıza yardımcı olacak 10 ipucunu sizlerle paylaşıyoruz.

En önemli ipuçlarından biri, her zaman uyanık kalmaktır. Gece araç kullanırken yorulmak kolaydır. Göz kapaklarınızın sarkması, dikkatinizin dağılması ve sonunda uykunuzu hissettiğiniz an büyük bir tehlike ile karşı karşıya olduğunuzdan emin olabilirsiniz. Uyanmak için ne yapmanız gerekiyorsa yapın .Pencereyi aşağı indirin, radyoyu açın, kahve için veya eğer gerekiyorsa kendinizle konuşun.

Far ayarını kontrol edin

far ayarı

Farlarınız gece yolculuğu sırasında önünüzdeki yolu görmenizi sağlayan tek şey, ancak zamanla bozulmuş olabilirler. Farların açısını kontrol edin ,farlar hem aynı yönde olmalı, hem de aracınızın önünde yol aydınlatmalıdır. Bununla birlikte, far dikkatli ayarlanmalı karşı yönden gelecek sürücüler rahatsız edilmemelidir.. Farlarınızın doğru şekilde hizalanmasıyla ilgili bir sorunuz varsa, bu sorunu en kısa sürede çözmelisiniz.

Farlarınızı düzenli olarak kontrol edin

far

Farların ihtiyacınız olana kadar çalışmadığını genelde kontrol etmeyiz. Ama iyi bir sürücü aracıyla bütünleşmeli gecikmeden çözüm üretmelidir. Farlarınızı düzenli olarak kontrol edin: Farlarınızı karanlıkta açın ve arabadan inin ve farların tümünün parlak şekilde aydınlattığını kontrol edin.

Yola çıkan hayvanlar

yol-inek

Gece yolda birkaç hayvanla karşılaşmak mümkündür. Hayvanlar sürü halinde gezebilir temkinli olun dikkatli bir şekilde yola devam edin.

İç aydınlatma lambaları

İç ışıkları doğru ayarlamak ve gerektiğinde açmak gerekir.Bu sürüşü etkileyebilir.

Cep telefonun kullanmaktan kaçının

Sürüş esnasında  cep telefonu kullanmak iyi bir fikir değildir. Direksiyon başında cep telefonu kullanmak alkollü kullanmak kadar tehlikelidir.

Mesafeye dikkat et

Araçlar arasındaki mesafeye dikkat et, lambaları yanmayan araçlar olabilir ve ani bir durumda durman gerekebilir.

Dinlenin

Yorulduğunuzda sağa çekin dinlenin bu kaybolan dikkatinizi toplamanıza yardımcı olacaktır.

Ön camı temizle

Kirli bir ön cam bir göze çarpandan daha fazlasıdır.

İçki İçmeyin

Tek bir içki bile sizi direksiyonun başında uykusuz hale getirmek için yeterlidir.

Bu basit ipuçlarını uygulamak, geceleri daha iyi bir şoför olmanızı ve ciddi kazalardan kaçınmanızı sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir